Gramatura papieru

Jaka gramatura papieru na ulotki?

Z pewnością zamawiając ulotkę reklamową natknęliście się na pole wyboru gramatury papieru i mógł pojawić się dylemat jaką wybrać czym różni się papier 130 gram od papieru 170 gram i czy różnica jest znacząca.

Zdajemy sobie sprawę, że najlepiej było by dotknąć papieru przed jego wyborem jednak zamawiając ulotkę przez internet zazwyczaj nie mamy takiej możliwości.

Spróbujemy Wam nieco ułatwić ten trudny wybór i opisać dostępne gramatury oraz ich przeznaczenie.

Zacznijmy od wyboru papieru kreda mat czy połysk?

Papier kredowy jest powlekany cienką mieszaniną białego pigmentu oraz kleju dzięki czemu charakteryzuje się śliskością oraz obniżoną wsiąkliwością. W zależności od przeznaczenia ulotki możemy wybrać opcję matową lub z połyskiem. Papier błysk jak sama nazwa wskazuje da nam efekt błyszczącej ulotki, natomiast papier matowy spowoduje że ulotka będzie bardziej elegancka.

Grubość papieru, jaką wybrać do ulotki.

Najpopularniejszą grubością papieru przy druku ulotek A6, A5 oraz DL jest papier o gramaturze 130 nieco grubszy od standardowej kartki papieru do drukarki i wystarczająco gruby aby przy zadruku dwustronnym treści nie przenikały. Często drukarnie proponują papier 115 gram jednak my go stanowczo odradzamy.

Kolejną grubością z jaką się spotykamy to gramatura 170 oferowana zarówno jako połysk jak i mat stosuje się ją  głównie przy druku ulotek składanych.

250 – 300 gram te gramatury stosujemy kiedy chcemy wydrukować ulotki ekskluzywne lub zaproszenia czy nawet pocztówki. Papier tej grubości idealnie nadaje się do dodatkowych uszlachetnień takich jak lakierowanie punktowe czy tłoczenia.


Jeżeli jednak chcielibyście dotknąć przed wydrukowaniem ulotek każdego papieru z osobna to z przyjemnością wyślemy do Was nasz wzornik papierów.